Alkohol to problem całej rodziny uzależnionego

problem alkoholowy w rodzinieChyba już każdy zdaje sobie sprawę z tego, że uzależnienie od alkoholu będzie wpływać na całą rodzinę, nawet jeśli uzależniona będzie tylko jedna osoba. Większość uzależnionych to mężczyźni, ale rośnie także odsetek kobiet mających problem z alkoholem. W takim przypadku dramat uzależnienia rozpoczyna się niepostrzeżenie od wypitego piwa czy kieliszka wina do obiadu. Z czasem pije się jednak coraz więcej i nadchodzi taki moment, w którym w ogóle nie możemy kontrolować naszego picia. Uzależnienie z czasem zaczyna wpływać na nasze życie w takim stopniu, że nie będziemy w stanie sobie z tym uzależnieniem poradzić. Jeśli chcecie wiedzieć jak trudne jest życie z osobą uzależnioną i na jak wiele sfer życia może wpływać to nasz artykuł powinien was zainteresować.

W sytuacji, gdy w rodzinie spożywa się alkohol w nadmiernej ilości zaczyna się dążyć do tego, by szybko odnaleźć lepsze życie. Jest to jednak bardzo trudne i zaczyna dochodzić do tego, że sami zagłębiamy się w ten problem. Można w takim przypadku mówić o zjawisku współuzależnienia, z którym trudno sobie radzić. Trzeba również pamiętać o tym, że wtedy zaczynają się w całej rodzinie generować sytuacje autodestrukcyjne, z którymi trudno sobie radzić i trudno kontrolować codzienne życie. Osoba współuzależniona będzie zaraz negować potrzeby swoje i swojej rodziny i pogłębi się w tym problemie. Zamiast alkoholikowi pomagać tak naprawdę wchodzimy w jego problem.

uzależnienie w rodzinieJeśli chodzi o współuzależnienie to tutaj generuje się taki wzorzec rodziny, który ma charakter patologiczny i z nim trudno sobie poradzić. Rodzina, w której istnieje problem uzależnienia często czuje się społecznie odrzucona. W związku z tym pojawia się chęć kontroli sytuacji, w której się znaleźliśmy, by poradzić sobie z uzależnieniem jak najszybciej. Domownicy często czują się pokrzywdzenie, ale jednocześnie bezsilni i bezradni, nie mogą sobie poradzić z istniejącym problemem. Taka bezsilność okazuje się najsilniejsza i utrudnia codzienne, normalne życie. To wszystko negatywnie wpłynie na całe życie i zdrowie i będzie prowadzić do mnożących się chorób nerwowych, depresji.