Cele i metody leczenia uzależnienia od alkoholu

psychoterapia w leczeniu alkoholizmuJeśli chodzi o programy terapeutyczne dla uzależnionych alkoholu stawia się przede wszystkim na to, by pacjent zaczął żyć w abstynencji. Zespół uzależnienia to trudna choroba o charakterze przewlekłym, dlatego trzeba być w leczeniu szczególnie silnym. Problemem może być jednak to, że wiele osób w ogóle nie wyobraża sobie życia bez picia i to całkowicie bez picia. Metody leczenia:

Psychoterapia

Pośród licznych metod najskuteczniejsza będzie właśnie psychoterapia, która daje szanse na zmianę dla około 40% osób, które poddane będą leczeniu. W takim leczeniu pacjent ma otrzymać pełną wiedzą o tym jaki jest problem alkoholizmu oraz jak poradzić sobie z doświadczeniami picia trzeba więc:

- uświadomić sobie, że ma się problem z alkoholem

- przeanalizować próby kontrolowanego picia oraz zaakceptować fakt, że da się powstrzymać picie a co za tym idzie wrócić do normalnego życia

- podjąć decyzję o tym, by całkowicie zaprzestać picia

- nauczyć się takich zachowań, dzięki którym będziemy sobie radzić z alkoholowym głodem i nawrotem choroby

- nauczyć się bez alkoholu radzić sobie z życiowymi problemami.

Takie cele nie są jakieś szczególnie trudne i na pewno można je osiągnąć, jeśli będzie się tego chciało i będzie się starało o te cele walczyć. Trzeba tylko realizować nam plan nakreślony przez lekarza.

Farmakoterapia

farmakoterapia w leczeniu alkoholizmuW przypadku leczenia alkoholizmu niekiedy stawia się także na leki. Tutaj mamy kilka różnych środków. Jednym z nich jest Disufiram, który określa się jako wszywkę Esperal. W formie doustnej występuje natomiast Anticol. Osoba, która chce stosować Esperal doznaje po spożyciu alkoholu bardzo wielu nieprzyjemnych doświadczeń związanych z objawami zatrucia. Tak naprawdę powoli jednak wycofuje się ten lek jako niehumanitarny oraz niestety mało skuteczny w leczeniu problemów z alkoholem. Lekarze uważają ten środek jako szczególnie kontrowersyjny, ponieważ mogą wystąpić liczne problemy zdrowotne a nawet zgon. Leki takie są oczywiście dość drogie i nie podlegają refundacji. Leki o charakterze antydepresyjnym nie leczą typowo uzależnienia, tylko będą reagować na występujące nieprzyjemne stany psychiczne związane z uzależnieniem. Są jeszcze inne metody, których jednak nie polecają badania. Najczęściej będzie to hipnoza, techniki szokowe czy ziołolecznictwo, ale badania pokazują, że te metody nie dają efektów. W związku z tym przez lekarzy są raczej niepolecane i uważane za niepotrzebne.