Współuzależnienie jako choroba

współuzależnienie od alkoholuWarto wiedzieć, że skutki alkoholizmu nie dotykają tylko i wyłącznie samego alkoholika, ale również jego rodzinę. Prawda jest bowiem taka, że prócz różnych chorób fizycznych, które powoduje alkoholizm, czyli problemy z nerkami, wątrobą czy zespół Korsakowa, alkoholik ma też zaburzenia psychiki. Jeśli rzeczywiście zależy Ci na tym, aby pomóc osobie uzależnionej wyjść z tego nałogu, to sam musisz sobie zdać sprawę z tego, że nie jesteś w żaden sposób winny jej nałogowi. Tak naprawdę wtedy nie mamy żadnego wpływu na trzeźwość takiej osoby czy też jej pijaństwo. Jeśli zależy Ci na tym, aby wyjść z błędnego koła współuzależnienia, to koniecznie będzie tutaj należało zastosować zasadę zdrowego egoizmu. Czyli musisz zacząć zmieniać samego siebie i zadbać o swój interes. Możesz szukać pomocy np. w ośrodkach pomagającym osobom uzależnionym i współuzależnionym.

Nie kontroluj picia osoby uzależnionej, ale zamiast tego skup się na potrzebie jego leczenia, co jest w tym momencie kwestią kluczową. Najlepiej nie przychodzić mu z pomocą kiedy kolejny raz przez jego alkoholizm dzieje mu się krzywda czy też cierpi, ale chroń przede wszystkim siebie i dzieci przed zachowaniami np. agresywnego i pijanego męża. Jeśli chodzi o współuzależnienie, to wiąże się z tym przede wszystkim zbyt dużą kontrola, tzn. stale próbujemy wiedzieć czy bliska osoba pije, czy na pewno nie robi tego za naszymi plecami itp. Prawda jest jednak taka, że nie ma na to żadnego wpływu, bowiem nie dasz rady wszystkiego kontrolować. Do tego wszystkiego bierzesz również na siebie odpowiedzialność za to, w jakim obecnie miejscu znajduje się Twoja rodzina, że to przecież przez Ciebie tak się dzieje.

pomoc uzależnionemu od alkoholuWarto wiedzieć, że w przebiegu choroby alkoholowej mogą pojawiać się przejawy różnych urojeń i agresji, która będzie umotywowana wymyślonymi powodami. Leczenie należy zacząć przede wszystkim od detoksu w odosobnieniu, a potem prowadzić kontynuację w ośrodku leczenia uzależnień. Następnie można przejść do spotkań grupowych oraz indywidualnych, które będą ogrywały niemałą rolę w wychodzeniu z nałogu. Najważniejsza jest jednak chęć i potrzeba zmiany, którą wyrazi sam alkoholik.