Jak postępować z alkoholikiem w rodzinie

ojciec uzależniony od alkoholuAlkoholizm to ciężka choroba, z którą trzeba bardzo mocno walczyć. Bardzo często jednak wsparcie dla osoby chorej jest zbyt małe, albo źle realizowane. Alkoholik nie może być traktowany jako niegrzeczne dziecko. To chory człowiek i jako chorego należy go traktować. Trzeba unikać kar, wymuszania czy gderania. Osoba chora sama musi zrozumieć w jakim problemie się znajduje. Całkowicie bezsensowne będzie także wdawanie się w kłótnie z osobą uzależnioną. Należy przestrzegać tego, gdy jest ona pod wpływem alkoholu. Takie kłótnie nie będą do niczego dobrego prowadziły. Trzeba wiedzieć, że alkoholizm może niekiedy prowadzić do pewnych ubytków w pamięci. W związku z tym dziwne zachowania alkoholika nie powinny nas dziwić.

Taka osoba bardzo często uważa, że wszystko wie lepiej. Trzeba więc unikać prawienia mu kazań, ale należy stawiać na przekazywanie suchych faktów. W ten sposób można mu pokazać kim naprawdę jest i z jakim problemem musi walczyć. Bardzo często błędem będzie branie pod uwagę obietnic jakie daje uzależniony. Takie obietnice w rzeczywistości są nic nie warte i nie będzie on w stanie ich skutecznie wypełniać. Są dawane dla świętego spokoju. Dalej jednak będzie okłamywał i wprowadzał rodzinę w błąd. W kierunku takiej osoby nie wolno wypowiadać gróźb, których i tak się nie spełni. W ten sposób alkoholik przestanie nas poważnie traktować. W rzeczywistości pokazujemy również w ten sposób swoją słabość. Dlatego jedynie pokazujmy jak alkoholik się zachowuje na faktach. Unikajmy stosowania różnorakich działań szantażowych, ponieważ one również do niczego nie prowadzą. To nie będzie żadna metoda, jedynie zwiększy się poczucie winy u pijącego. Chodzi o to, by zbudować odpowiednie wsparcie dla osoby z problemem alkoholowym.

Można kierować się następującymi radami:

- nie kontrolować pijącego, nie da się tak naprawdę sprawdzić ile poje

- nie zabieramy i nie chowamy alkoholu, ponieważ to będzie napędzać desperackie próby jego zdobycia, aby alkoholik mógł spełniać swoje cele

jak postępować z alkoholikiemOczywiście nie pijmy z taką osobą, ponieważ w ten sposób jeszcze bardziej będziemy odwlekać jego zmianę i prośbę o pomoc. Za alkoholika nie wolno robić pewnych rzeczy, które mógłby robić sam. W ten sposób chronimy taką osobę przed konsekwencjami picia, których ona nie będzie mogła poznać. Musi zrozumieć jak to jest znaleźć się na dnie. Jeśli w ogóle osoba chora podejmie się leczenia nie można oczekiwać efektów natychmiast. Jest to po prostu niemożliwie ponieważ alkoholizm to trudny i przewlekły problem, który wymaga czasu a nawroty często się pojawiają. Może to wydawać się dziwne, ale dla uzależnionego tak naprawdę abstynencja to wielki problem i cierpienie, z którym trudno mu sobie radzić. Trzeba więc go wspierać i pamiętać, że taką osobę się kocha za to kim jest a nie za to na co choruje.